Máta: podporuje správné trávení člověka

Máta peprná

Každý moc dobře ví, že zejména po těžkém jídle nemusí být našemu žaludku právě nejlépe. Můžeme si tedy sice pochutnat, ale naše trávení nám nebude vůbec vděčné. A netřeba dodávat, že to umí značně otrávit naši náladu na několik následujících hodin. Nemusí být ovšem tak zle. Trávícím potížím totiž mohou často ulehčit bylinky. Vyzkoušet přitom můžete třeba mátu peprnou, která vám navíc pomůže nejen se zažívacími problémy, ale také s mnoha dalšími neduhy. Pokud ji tedy doma ještě nemáte, možná je nejvyšší čas na změnu.

Máta je ovšem skutečně velmi účinná s ohledem právě na trávící soustavu. Dokáže totiž např. zmírňovat křeče žaludku, případně uvolňovat napětí střevní svaloviny. Navíc působí pozitivně na vylučování žaludečních šťáv, tedy střevní šťávy, šťávy slinivky břišní a žluči. Zároveň umí pomoci s nechutenstvím či nadýmáním, které dovede člověku také pořádně znepříjemnit život. Zkrátka a dobře trápí-li vás zažívací potíže, s mátou peprnou chybu rozhodně neuděláte. Právě naopak!

Upozorňujeme: z máty bývá využívána nať a především listy. Ty stačí usušit, následně tři lžičky zalít cca 0,5 l vroucí vody a následně nechat 15 minut luhovat.

Máta může pomoci s dalšími neduhy

Mátu peprnou lze doporučit také z mnoha dalších důvodů. Tak například účinné látky v ní obsažené mají kladný vliv na metabolismus, což se může kladně projevit i na shazování přebytečných kilogramů. Uplatnění nalézá rovněž při nedostatku energie či psychických potížích. Velmi dobře působí i na některé orgány jako např. játra či slinivka břišní. Díky obsahu mentolu navíc inhalace par dokáže uvolňovat dýchací cesty a s obklady lze vyzrát na bolesti hlavy nebo potíže s pokožkou.

Tip na závěr: na problémy s trávením samozřejmě kladně působí i celá řada dalších bylinek. Jedná se např. o fenykl, ale třeba také o meduňku lékařskou, která bývá notabene v receptech často uváděna v kombinaci právě s mátou peprnou.

Žádné komentáře, buďte první s vaším příspěvkem!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.